Srebrenitsa Katliamı – 11 Temmuz 1995


srebrenitsaSrebrenica (Srebrenitsa), Bosna Hersek’in doğusunda Sırbistan sınırına yaklasik 10 km. uzaklıkta bir Müslüman Boşnak sehridir. İsmini gümüş anlamına gelen srebren kelimesinden alır. Yuksek daglarla cevrili bir vadi icerisinde yer alan sehirde tarih boyu gumus ticareti yapilmis ve sifali kaynak sulari ile meshurdur.

Srebrenitsa Katliamı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı’nda Srpska Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8,372 Boşnak’ın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle ve toplu mezar kazılarıyla kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin bölgeyi terk etmesi sonucu katliam önlememiştir.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

Katliamdan 15 yıl sonra Hollanda Mahkemesi, Srebrenista katliamıyla ilgili Hollanda askerlerinin yasa dışı hareket ettiğine, Hollanda’nın kısmen hatalı olduğuna karar vererek Hollanda askerlerini suçlu buldu. Mahkeme, Srebrenitsa’da ölümlerin %30’undan Hollanda hükûmetinin sorumlu olduğunu açıkladı.
Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir ‘soykırım’ olarak kabul etti; ancak Sırbistan Devletinin sorumlu tutulmayacağına karar verdi.
0 Responses to “Srebrenitsa Katliamı – 11 Temmuz 1995”


Comments are currently closed.