Tag Archive for 'KPSS kopya'

ÖSYM’nin soru havuzu delinmiş!


ÖSYM’de soruları hazırlayan komisyonun üyesi Gönül T.’nin aynı zamanda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dershanesi sahibi olduğuna yönelik iddialar, günlerdir güvenliği tartışılan kurumun üzerine bomba gibi düştü. Gönül T. ve diğer komisyon üyelerinin malvarlıkları incelenirken, KPSS için havuzda biriken soruların iptali gündemde. Soru hazırlama komisyonun tüm üyelerinin değiştirilmesi de bekleniyor. Başka sınavlar da soruşturmaya alındı.

Akşam gazetesinde dün yayımlanan habere göre, YÖK Denetleme Kurulu’nun incelemesi sırasında, ÖSYM Soru Hazırlama Komisyonu üyesi Gönül T. dershaneci çıktı. Gönül T.’nin bir süre önce maddi sıkıntı nedeniyle dershanesini kapattığı öğrenildi. KPSS eğitimi veren ‘Benim Dershanesi’nin sahibi Gönül T.’nin eşinin de ÖSYM’de daire başkanı olması, kurumun güvenirliliğine düşen gölgeyi büyüttü.

Komisyon yenileniyor
Gönül T.’nin dershaneci olmasının ortaya çıkması üzerine, ÖSYM Soru Hazırlama Komisyonu’nun değiştirilmesine karar verildi. Bundan sonraki sınavlarda sorular yeni üyeler Continue reading ‘ÖSYM’nin soru havuzu delinmiş!’
YÖK, KPSS için ‘Kopya olabilir’ dedi


YÖK Denetleme Kurulu’nda KPSS’de soruların çalınmış olabileceği iddialarıyla ilgili olarak `Sorular sızdırılmış olabilir` kanaati ağır bastı.

Ancak bu sonuç kesin değil ve incelemenin derinleştirilmesi gerekiyor. YÖK Denetleme Kurulu şimdi illerdeki ÖSYM yetkilileriyle görüşmeler yapacak.

Denetleme Kurulu, kanaatini bugün yapılacak YÖK Genel Kurulu’na da sunacak. Ankara Cumhuriyet Savcılığı da konuyu derinlemesine inceliyor. Araştırma için sınavda yüksek puan alanların da YÖK’e davet edilmesi bekleniyor.
Continue reading ‘YÖK, KPSS için ‘Kopya olabilir’ dedi’

MEB: KPSS İddiaları Kanıtlanırsa Öğretmen Atamaları İptal

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarının iptal edilmeyeceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili iddialar üzerine, 31 Ağustos 2010’da gerçekleştirilecek 30 bin kadrolu öğretmen atamasına ilişkin iptal taleplerinin medyada yer aldığı belirtildi.

10 ve 11 Temmuzda yapılan KPSS’de soruların çalındığı ve kopya çekildiği iddialarının ÖSYM tarafından araştırıldığı ifade edilen açıklamada, konuyla ilgili olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın ”ÖSYM’nin güvenilir bir kurum olduğu, soruların hazırlanmasından dağıtılmasına kadar her aşamada sınav güvenliğine dikkat ettikleri ancak günümüz teknolojisinin geldiği noktayı da dikkate alarak kopya iddialarını ihbar kabul ettiklerini ve gerekli incelemeyi başlattıklarını” kamuoyuna açıkladığı bildirildi.

Continue reading ‘MEB: KPSS İddiaları Kanıtlanırsa Öğretmen Atamaları İptal’